browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Rzeka Widawa – spływy kajakowe

Spływy kajakowe rzeką Widawą

Zapraszamy na wspólne spływanie rzeką Widawą, jest to rzeka położona w granicach Wrocławia, co czyni z niej atrakcję dostępną dla każdego, chcący zasmakować w kajakarstwie.

Proponowane przez nas sprawdzona trasy spływów kajakowych rzeką Widawą to:

Trasa: Zbytowa – Chrząstawa trasa dla średnio zaawansowanych,  długość około 12 km
na tym odcinku rzeka przepływa przez las, bardzo malownicza trasa z licznymi przeszkodami w postaci drzew leżących w korycie.

Trasa: Chrząstawa – Wrocław Psie Pole
trasa rodzinna długości około 18 km, szlak spokojny łatwy idealny na pierwszą przygodę z kajakami, nie stwarzający trudności nawet początkującym kajakarzom, idealny dla rodzin z dziećmi. Rzeka na tym odcinku ma spokojne uregulowane koryto.

Trasa: Wrocław (okolice Marino) – Uraz trasa wynosi około 18 km
Spływ kajakowy rzekami Widawą i Odrą. Spływ rozpoczynamy przy moście na Widawie w pobliżu trasy numer 5 Wrocław – Poznań. Zakończenie spływu znajduje się w Porcie Uraz

Zdjęcia spływy kajakowe rzeką Widawą:

Zimowy spływ kajakowy – foto

Jesienno – Zimowy  spływ kajakowy – foto

 

Na życzenie jesteśmy wstanie rozpocząć i zakończyć spływ w wybranym przez Państwa miejscu dowożąc i odbierając sprzęt z dowolnych miejsc.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

Mapa trasy spływu kajakowego z Wrocławia do Portu Uraz

Pokaż Trasa spływu kajakowego z Wrocław Uraz – KayakTours.pl na większej mapie

Szlak kajakowy rzeki Widawy

Poniższe informacje o rzece Widawie,  pochodzą z książki pt. ” Szlaki wodne Śląska- Przewodnik turystyki kajakowej” wydawnictwa PTTK „Kraj” autorstwa Narcyza Bondyra.

Długość rzeki Widawy to 103 km,  Długość opisanego szlaku (od Namysłowa) – 87,4 km przy niskim stanie wód dostępny od Chrząstawy.  Źródła znajdują się na Wzgórzach  Trzebnickich koło Sycowa, ujście do Odry na 266,9 kilometrze. Szlak jest nieco trudny i uciążliwy: 12 razy trzeba przenosić kajak. Rzeka przepływa przez lasy i łąki. Po drodze liczne obiekty zabytkowe. Ważniejsze miejscowości – Namysłów i Bierutów.  Na przebycie całego szlaku Widawy trzeba przeznaczyć 4 dni.

Rzeka  Widawa – informacje

Widawa ma charakter rzeki nizinnej, chociaż niekiedy prąd jest bardzo silny, miejscami zaś występują płycizny o czystym piaszczystym dnie, przez które kajak trzeba przeciągać. Brzegi porośnięte łąkami, na odcinku ok 10 km przed Chrząstkową zalesione bagnistym lasem, w którym można znaleźć miejsca do biwakowania. Na prawym brzegu, przed ujściem – las liściasty, dostatecznie suchy, także nadaje się do biwakowania. Brzegi regulowane, szczególnie w górnym odcinku (okołkowane) nie zimniejsza to jednak uroku rzeki.

img_2267       img_1023

 

Opis szlaku kajakowego Widawy

Poniżej zamieszczamy pełny opis szlaku rzeki Widawy

87,4  Start w odległości 200m za mostem do Starego Miasta w Namysłowie. Szerokość rzeki w tym miejscu wynosi około 6 m, płytko. Koryto regulowane, kołki. Brzegi są suche, łąki.

86,3 Most kolejowy. Płytko i kamiennie, przeciąganie kajaka pod mostem. Most na drodze do wsi Logotka. Przenoszenie 20 m lewym brzegiem.

85,3 Ujście strumyka z lewej strony. Próg w korycie, po 100m drugi. Można ostrożnie spłynąć.

81,8 Most drogowy. Szerokość rzeki 10  m . Wieś Wilków z prawej strony, w niej znajdują się Poczta, kościół Św. Mikołaja o którym pierwsze zmianki pochodzą z 1376 roku, odbudowany i rozbudowany po wojnie.  Lasy szpilkowe w odległości 500 m.

78,6 Most drogowy. Próg przed mostem, przenoszenie 30 metrów prawym brzegiem. Wieś Lubusko z lewej strony. Rzeka szerokości 6 metrów. Lasy liściaste z prawej strony. Próg, przenoszenie 20 metrów prawym brzegiem. Lasy liściaste na obu brzegach. Wieś Młokicie z lewe strony. Próg wodny konieczność przenoszenia prawą stroną. Płynąć lewą odnogą. Rzeka regulowana.

75, 2 Most we wsi Młokicie. Płytko, kamienie, przeciąganie kajaka. Na obu brzegach Widawy, w południowej części Równiny Oleśnickiej. Powstało w XIII w. na szlaku Wrocław-Kraków, w miejscu dawniej istniejącego osiedla. W XVI wieku miasto otoczona murami i zbudowano umocnienia. Do XIX wieki rozwijało się jako ośrodek wółkienniczy.

69,6 Ujście Młynówki z prawej strony, po 3 minutach – następnie

67,9 Jaz przenoszenie 20 m prawym brzegiem.

66,6 Kamienie w korycie, płytko

65,5 Mostek drewniany na drodze Paczków (300m z lewej strony) Kijowice, Dwa progi, kamienie, można uważnie spłynąć. Po 100 metrach- mostek , kamienie, następnie znów kamienie i niski próg.

62,8 Mostek drewniany dla pieszych, prożek.

61,3 Most drewniany. Wieś Zbytowa z prawej strony. Poczta. Kościół Matki Boskiej Królowej Polski z 1629 roku.

60,6 Jaz różnica poziomów120 cm. Przenoszenie 100m prawym brzegiem. Po 300 metrach przeciąganie kajaka z progu, po dalszych 300 metrach – to samo. Dalej, dwa progi możliwe do spłynięcia.

58,9 Drewniany most we wsi Zbytowa. Przeciąganie kajaka przez płycizny 5 min, 2 prożki, znów przeciąganie z progu. Dalej 5 progów – z ostatnich trzech kajak trzeba z przeciągać.

57,4 Ujście odnogi z prawej strony. Most na drodze Michołów (1,5 km z lewej strony Zbytowa.)

55,1 Wprost – jaz, w prawo- odnoga. Za jazem brak wody, należy wpłynąć w prawo, w odnogę ( rów szerokości 2-5 metrów) bystry prąd , brzegi zarośnięte. Piękny odcinek wśród łąk.

53,6 Mostek. Ujście strumyka z prawej strony, Przeciąganie kajaka przez zwalone drzewo. Kładka trzciny, zarośla. Przenoszenie 20 metrów kajaków lewym brzegiem za zwalone drzewo. Początek lasów. W korycie rzeki gałęzie. Piękny, lecz uciążliwy odcinek.

48,5 Przenoszenie 10 metrów w lewo, w kierunku po, na płynącą równolegle Widawę.

47,5 Most na drodze Brzezinki (3,5 km z Lewej strony) Kątna – 3,5 km

46,7 Ujście rowu z prawej strony, do którego wpływa się na km 55,1 gdy w Widawie brak wody. Rzeka bardzo płytka, woda kryształowo czysta, dno piaszczyste, lasy na brzegach. Prąd  szybki, ale na wielu odcinkach kajak trzeba ciągnąć @różnych odległościach 2 zwalone drzewa – przeciąganie kajaka.

41,0 Most drogowy koło wsi Chrząstawa (1,2 km z lewej strony). We wsi poczta. Neogotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, wybudowany w latach 1859 – 1874. Przed mostem kończył się długi ciąg lasów wzdłuż brzegów. Rzeka podgłębiona, regulowana, szerokości 5 metrów.

39,0 Ujście młynówki z z lewej strony z Chrząstawy.

37,4 Most na drodze Nadolice (1,5 z lewej strony) Brzezia łąka (1,5 km). Wysokość od lustra wody do przęsła mostu 130cm.

33,9 Ujście rzeki Oleśnicym z prawej strony – szlak kajakowy. Wieś Śliwice (800m z prawej strony) Kładka z pni.

32,1 Jaz. Wpłynąć 10 metrów do młynówki (w lewo) i z jej prawego brzegu przenoszenie 50 m do Wodawy. Prosty odcinek w kierunku zachodnim, uciążliwy przy przeciwnym wietrze, bez przeszkód

30,9  Drewniany most na drodze Kiełczówek (700m) – Kiełców (1,5 km z prawej strony). W Kiełczowie kościół MB Różańcowej, trzynawowy, z 2 połowy XVIII w, restaurowany w pocz. XX w. Brzegi rzeki wyższe, dobre miejsca biwakowe. Po 10 min następny most, a za nim ujście młynówki z lewej strony. Z prawej strony widoczna wieś Wilczyce.

28,8 Most drogowy i jaz możliwy do przepłynięcia. wieś Wilczyce. Widoczne Swojczyce (1,2 km po lewej stronie) osiedle miasta Wrocławia. Kościół parafialny św. JAcka wzniesiony w 1537 roku. Rzeka szerokości 15 metrów. Kładka metalowa, można przepłynąć Jaz, przepłynąć pod prawym przęsłem.

23,0 Most na drodze Karłowice z lewej strony- Psie Pole 500 metrów z prawej stony dzielnica Wrocławia.

21,6 Jaz i szyna w porzek rzeki, przenoszenie 30 metrów lewym brzegiem. Ujście strumienia z prawiej strony, 30 metrów dalej – zburzony most.

19,1 Most na drodze Wrocław Sołtysowice (1,5 km z lewej strony)Biskupice Widawskie.

16,0 Most na drodze  Polanowice (900 metrów z lewej strony – Krzyżanowice

14,6 Jaz przenoszenie 50 metów prawym brzegiem. Płynść prawym korytem. Po 10 min – ujście strumienia z prawej strony i jaz do spłynięcia

12,2 – Most na drodze Widawa – Psary (600 m – z prawej strony) Za mostem próg wysokości 20 cm, możliwy do spływnięcia.

9,8 Wieś Szymanów, most drogowy. Jaz, przenoszenie 70 m prawym brzegiem. Płynąć prawą stroną.

5,2 Most na drodze Świniary (500 m – z lewej strony) – Szewce (1,5 km). Za nim most kolejowy.

0,6 Pozostałości starego mostu, miejsce piknikowe.

0,0 Ujście Widawy do Odry (266,9 km Odry). Szerokość Widawy u ujścia wynosi 20 m. Brzegi zarośnięte krzakami. Najkorzystniej kończyć spływ na przeciwnym brzegu Odry.

Innym z rozwiązań jest spłynąć z prądem Odry i dopłynąć do portu Uraz  położonym na 275km

Źródło: Szlaki wodne Śląska, Wydawnictwo PTTK „Kraj” Warszawa 1983, autor Narcyz Bondyr