browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Niezbędnik kajakarza – podstawy

Jak przygotować się do spływu kajakowego?

Podstawowe informacje

Ubiór na kajak  – spływy wiosna, lato, jesień

Wszystko zależy od warunków atmosferycznych i charakteru rzeki.

W ładne, słoneczne dni  na spokojnej,  łatwej rzece:
ubieramy się w wygodne sportowe stroje tak aby ubrania nie krępowały nam ruchów – powinny być zrobione z materiałów szybkoschnących tak, aby po ewentualnej wywrotce ubrania nadawały się do dalszego spływu nie pogłębiając uczucia zimna;
ubrania, których nie będzie nam szkoda zniszczyć, pobrudzić lub zgubić – nie zabierajmy na spływy kajakowe naszych najlepszych, nowych ubrań,  podczas spływów można spotkać gałęzie, krzaki itp., które mogą porozdzierać materiał. Pozostawione na pokładzie kajaka rzeczy mogą być porwane przez wodę lub zgubione;
nakrycie głowy;
odpowiednie buty – spływ kajakowy to nie tylko wiosłowanie; pamiętaj, że czasem trzeba wyjść z kajaka i przenieść go. W naszych rzekach spotykamy drobne kamienie, szkła,  śmieci. Nie zawsze będzie dostępny łatwy brzeg do wyjścia i będzie trzeba stanąć w wodzie.

Stopy zawsze powinny być zabezpieczone. Najlepszym rozwiązaniem są neoprenowe buty dostępne w każdym markecie za rozsądne pieniądze. Inne możliwości to stare trampki,  adidasy, które nie będą nasiąkać zbyt dużą ilością wody.  Z braku innych opcji można zabrać ze sobą klapki chociaż nie są zalecane – mogą zostać porwane przez nurt.

Lista rzeczy, które koniecznie trzeba zabrać na spływ:

Rzeczy niezbędne na spływie jednnodniowym
Rzeczy niezbędne na spływie wielodniowym

Zapakowanie rzeczy / zabezpieczenie przed wodą

Trzeba pamiętać, że pływając kajakiem istnieje ryzyko wywrotki. Nawet na najłatwiejszych rzekach zdarzają się wywrotki przy wsiadaniu i wysiadaniu, po wpłynięciu na przeszkodę. Zawsze trzeba być na to przygotowanym! Telefony, aparaty, zegarki powinny być zabezpieczone przed możliwością zalania wodą.

Rzeczy można zabezpieczyć stosując:
– specjalne wodoszczelne worki na kajak lub żeglarskie dostępne w każdym markecie lub sklepach turystycznych;
beczki z tworzywa sztucznego – umożliwiają łatwy i szybki dostęp, zabezpieczają dokumenty i sprzęt przed uszkodzeniami;
grube worki na śmieci, woreczki strunowe – jest to najtańsza forma ochrony rzeczy przed wodą; jeśli nie ma innej możliwości  można ją zastosować. Wyciąganie rzeczy jest dość uciążliwe, ale może to uratować nasze rzeczy, zaoszczędzić wiele nerwów i pieniędzy;
Wszystkie rzeczy powinny być zapakowane/ zabezpieczone – te, którym woda nie będzie zagrażać mogą zostać w naszych kieszeniach pod warunkiem, że będzie to kieszeń zabezpieczona zamkiem (np. klucze, kluczyki samochodowe, pieniądze itp.).

Przydatne informacje na temat kajakarstwa  znajdziecie klikając na poniższy baner.

Jest to bardzo dobry podręcznik, z którego dowiecie się wszystkiego o prawidłowej technice wiosłowania i bezpieczeństwie podczas spływów.