browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Bezpieczeństwo i Ratownictwo spływy kajakowy

Bezpieczeństwo i ratownictwo w kajaku

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa pod czas spływów kajakowych:

Odpowiednie planowanie zawsze trzeba pamiętać, że nawet najspokojniejsza woda jest potencjalnie niebezpiecznym żywiołem. Przed każdym

 

Wywrotka kajaka – zawsze licz się z możliwością wywrotki kajaka,  kabiny (kabina – przymusowe opuszczenie kajaka, najczęściej w drodze wywrotki) zdarzają się w najmniej spodziewanych momentach,  zawsze powinniśmy być na to przygotowani;

Podczas opuszczania kajaka należy zadbać przede wszystkim o własne bezpieczeństwo, wypłynąć przy dziobie lub rufie,
a następnie wyłapać sprzęt, który wypadł z kajaka do wody. Po kabinie gdy nie będzie możliwe natychmiastowe wyjście na brzeg, należy płynąć obok kajaka, na plecach, nogami w dół rzeki, próbując dostać się do brzegu – (Wikipedia)

Kamizelka asekuracyjna – przed wejściem do łódki zawsze trzeba założyć kamizelkę ratunkową, bez względu na to czy potrafimy pływać czy nie. W przypadku wpadnięcia do wody, ubrania staną się ciężkie co utrudni poruszanie się, różnica temperatur między woda, a powietrzem

– w pierwszej kolejności ratujemy człowieka, później sprzęt;

Bezpieczeństwo podejmując akcje ratunkową, zawsze zadbaj o swoje bezpieczeństwo,

 

Trening technik ratowniczych należy wykonywać regularnie, lecz tylko w bezpiecznym miejscu.

 

Człowiek w wodzie

Wywrotki na spływach wciąż się zdarzają i każdy uczestnik powinien być na to przygotowany, w większości przypadków uczestnicy sami potrafią wyjść z wody, lecz dużo szybciej i sprawniej będzie jeśli pozostali uczestnicy pomogą im.
Zapoznaj się z technikami zabezpieczającymi i ratowniczymi oraz obsługą sprzętu ratowniczego. Będzie to bezcenna wiedza w sytuacji, gdy liczy się każda sekunda. Bardzo ważnym elementem akcji ratowniczej na wodzie jest komunikacja. Przed spływem poznaj poziom umiejętności oraz doświadczenie członków grupy. Jeżeli nie znasz członków grupy, natychmiast zacznij rozmowę.

 

 

Ratowanie z kajaka

Gdy kajakarz znajduje się w wodzie i nie jest w stanie ponownie wejść do łódki, można udzielić mu pomocy, podpływając do niego albo zabierając go na pokład i transportując na brzeg. Jest to jednak technika czasochłonna i może okazać się niebezpieczna dla ratującego. Osoby, które wpadły w panikę, mogą spowodować zagrożenie, np. chwytając za burtę lub wdrapując się na twoją łódkę. Dlatego przed podjęciem akcji upewnij się, że w rezultacie działań człowieka za burtą obaj nie znajdziecie się w sytuacji zagrożenia.

 

Rzutka z liną ratunkową

Lepszym rozwiązaniem jest rzut linki ratowniczej z brzegu. Rzutka składa się z liny, przywiązanej do torby, która ma często wszyty kawałek pianki utrzymujący ją na powierzchni. Sposób postępowania: weź rzutkę, rozepnij torebkę i wyciągnij linę za wolny koniec, następnie rzuć torebkę z liną w kierunku ofiary. Torebka musi spaść za głową człowieka, dzięki czemu lina upadnie na niego, a on będzie w stanie ją chwycić. Pozostaje już tylko dociągnięcie do brzegu.

 

Asekuracja przez bark

Jest to skuteczny sposób zwiększenia własnej siły przy użyciu liny w trakcie akcji ratowniczej, gdy stoisz na brzegu. Przełóż linę przez plecy, a następnie za bark, dzięki czemu będziesz mógł naprzeć ciężarem całego ciała. W ten sposób przełożysz do liny siłę równą 110% wagi ciała.

 

Bloczki jako mechaniczne wzmocnienie

Jeżeli ratujesz człowieka lub łódkę w rwącym nurcie możesz zastosować system bloczków, który znacząco zwiększy siłę, z jaką ciągniesz linę. Gdy stosujesz jeden bloczek, który podwoi przykładaną siłę, musisz wyciągnąć 2 metry liny na każdy metr przesunięcia łódki. Gdy zastosujesz dwa bloczki w układzie „Z”, przyłożona siła będzie trzy razy większa, lecz potrzebny będzie dłuższy odcinek liny. Ponadto do wykonania bloczków można wykorzystać karabińczyki wraz z pętlą asekuracyjną. Nie są one jednak tak skuteczne jak gotowe bloczki, ponieważ siła tarcia jest w nich duża.

 

Holowanie

Holowanie liną przypiętą do pasa to użyteczna technika, którą można stosować, siedząc w łódce. W przypadku holowania na długim dystansie lub w trudnych warunkach, gdy w akcji mogą brać udział dwie lub więcej łódek, warto zastosować do holowania „psi zaprzęg”. Stosując patent holowniczy, wyposażony w system absorbowania wstrząsów chroniący kręgosłup przed urazami, przełóż linę (taśmę) przez ramię, tak byś mógł ją szybko puścić, gdy sam przewrócisz się z łódką. Do holowania łodzi lub wiosła może służyć prosta pętla asekuracyjna długości 2 m. Przełóż pętlę przez łokieć lub bark, nigdy przez tułów lub pas. Nowoczesne kamizelki ratunkowe mają uprząż ratunkową z klamrą pozwalającą na szybkie wypięcie.

 

Lotnicze służby ratownicze – ratownictwo morskie

Helikoptery są często stosowane do ratowania kajakarzy na otwartym morzu lub odległych górskich rzekach. Jeśli znajdujesz się na wodzie w łódce i masz nad sobą śmigłowiec, czujesz że ogromna siła wciska ciebie w nurt. Łódka przewróci się, ty zaś nie będziesz w stanie wykonać eskimoski. Jeżeli z helikoptera zostanie spuszczony ratownik albo lina, powinieneś poczekać, aż lina zetknie się z wodą, zanim ją chwycisz. Podczas akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca nikt nie ratuje kajaka  i sprzętu. Wręcz przeciwnie, na morzu łódka zostanie zatopiona, aby uniknąć potencjalnych fałszywych alarmów.

Kajak ratownictwo - kamienna AMP

Kajak ratownictwo – kamienna AMP