browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Niezbędnik kajakarza

Jak przygotować się do spływu kajakowego.

Podstawowe informacje:

Ubiór na kajak  – spływy wiosna, lato, jesień

Wszystko zależy od warunków atmosferycznych i charakteru rzeki,

W ładne słoneczne  na spokojnej  łatwej rzece:
ubieramy się w wygodne sportowe stroje tak aby ubrania nie krępowały nam ruchów.
– powinny być zrobione z materiałów szybko schnących tak aby po ewentualnej wywrotce ubrania nadawały się do dalszego spływu nie pogłębiając uczucia zimna.
ubrania, których nie będzie nam szkoda zniszczyć pobrudzić lub zgubić – Nie zabierajmy na spływy kajakowe naszych najlepszych nowych ubrań,  podczas spływów można spotkać gałęzie, krzaki itp, które mogą porozdzierać materiał. Pozostawione na pokładzie kajaka rzeczy mogą być porwane przez wodę lub zgubione.
nakrycie głowy
odpowiednie buty spływy kajakowego to nie tylko wiosłowanie, trzeba pamiętać, że czasem trzeba wyjść z kajaka przenieść go. W naszych rzekach spotykamy drobne kamienie, szkła,  śmieci. Nie zawsze będzie dostępny łatwy brzeg do wyjścia,  możliwe,  ze będzie trzeba stanąć w wodzie.

Stopy zawsze powinny być zabezpieczone,  najlepszym rozwiązaniem są neoprenowe buty – dostępne w każdym markecie za rozsądne pieniądze, inne możliwości to stare trampki,  adidasy – buty które nie będą nasączać zbyt dużo wody.  Z braku innych możliwości można zabrać ze sobą klapki nie są zalecane, gdyż mogą zostać porwane przez nurt,  z baku innych możliwości można je zabrać.

Lista rzeczy, które koniecznie trzeba zabrać na spływ:

Rzeczy niezbędne na spływie jednnodniowym
Rzeczy niezbędne na spływie wielodniowym

Zapakowanie rzeczy / zabezpieczenie przed wodą

Trzeba pamiętać, że pływając kajakiem istnieje ryzyko wywrotki, zawsze trzeba być na to przygotowanym! Telefony aparaty, zegarki powinny być zabezpieczone przed możliwością zalania wodą. Nawet na najłatwiejszych rzekach, zdarzają się wywrotki przy wsiadaniu i wysiadaniu, po wpłynięciu na przeszkodę.

Rzeczy można zapakować w
– specjalne wodoszczelne worki na kajak lub żeglarskie dostępne w każdym markecie lub sklepach turystycznych
beczki z tworzywa sztucznego – umożliwiają łatwy i szybki dostęp, zabezpieczają dokumenty sprzęt przed uszkodzeniami.
grube worki na śmieci, woreczki strunowe – jest to najtańsza forma forma ochrony rzeczy przed wodą,  jeśli nie ma innej możliwości  można ją zastosować. Wyciąganie rzeczy jest dość uciążliwe, ale może to uratować nasze rzeczy zaoszczędzić wiele nerwów i pieniędzy.
– Wszystkie rzeczy powinny być zapakowane/ zabezpieczone – te którym woda nie będzie zagrażać mogą zostać w naszych kieszeniach, pod warunkiem, że będzie to kieszeń zabezpieczona zamkiem (np. klucze, kluczyki samochodowe, pieniądze itp.)

 

Wszystkie rzeczy niezbędne do odpowiedniego przygotowania się do spływów kajakowych
można zakupić w zaprzyjaźnionym sklepie każdego kajakarza – CentrumKajakowe.pl

 

 

Przydatne informacje na temat kajakarstwa, technik pływania, znajdziecie klikając na poniższy baner.

Jest to bardzo dobry podręcznik, z którego dowiecie się wszystkiego o prawidłowej technice wiosłowania i bezpieczeństwie podczas spływów.